Podwyższenie Świętego Drzewa Krzyża Pańskiego

Cerkiew Prawosławna 27 września wspomina Podwyższenie Krzyża Pańskiego, jest to drugie z kolei święto z liczby dwunastu Wielkich Świąt. Zostało ono ustanowione na pamiątkę odnalezienia Krzyża, na którym Chrystus oddał swoje życie, przez Cesarzową Helenę. Spoczywający przez ponad trzysta lat w ziemi Krzyż, wydobyty został z ziemi wraz z dwoma innymi stał się źródłem cudu wskrzeszenia zmarłego co  potwierdziło jego wiarygodność. Stąd też w nabożeństwach słyszymy "Czcigodnego i Życiodajnego Krzyża".

W ikonografii święta widzimy Patriarchę Makarego, stojącego na niewielkim podwyższeniu, przyodzianego w szaty liturgiczne, unoszącego (zwykle ośmioramienny) Krzyż do góry. Zazwyczaj przy nim  są dwaj diakoni pomagający mu trzymać Krzyż. Widoczna jest też cesarzowa Helena,  kobieta w cesarskim stroju, z koroną na głowie. Na niektórych ikonach jest też jej syn - cesarz Konstantyn  Wielki po przeciwległej stronie Krzyża.

26 września o godzinie 18:00 rozpoczęło się całonocne czuwanie, po którym na środku świątyni arcybiskup sprawował czyn podniesienia Świętego Krzyża. Zaś w sam dzień święta, o godzinie 9:00 odbyła się Boska Liturgia. Tegorocznym świątecznym uroczystościom przewodniczył Arcybiskup Jakub.

 

foto: Autor

Autor: Paweł Iwaniuk