Świętego Serafima Sarowskiego – Święto parafialne dolnej cerkwi Świętego Mikołaja

Dnia 1 sierpnia Cerkiew wspomina pamięć św. Serafima Sarowskiego, a dokładnie odnalezienie jego relikwii. Święty ten jest patronem dolnej cerkwi znajdującej się pod ołtarzem Katedry św. Mikołaja, gdzie odbywają się w każdą niedziele Boskie Liturgie w języku polskim. Jest on obok św. Sergiusza najbardziej znanym spośród rosyjskich świętych.

Wierni modlą się do niego prosząc o uzdrowienie z różnych chorób, szczególnie przy chorobach wewnętrznych, bólu nóg i w krzyżu, jest także adresatem próśb o wygnanie złych mocy.

31 lipca o godzinie 18:00 rozpoczęło się świąteczne całonocne czuwanie, zaś w sam dzień święta o godzinie 8:00 wierni zgromadzili się na poświęceniu wody, któremu przewodniczył ks. mitrat Anatol Ławreszuk, oraz ks. Rafał Pagór - wikariusz parafii wojskowej p.w. św. ap. Piotra i Pawła w Białymstoku. Zaś o godzinie 9:00 rozpoczęła się świąteczna Boska Liturgia, której przewodniczył ks. mitrat Jan Fiedorczuk - Proboszcz Katedry.

W czasie Liturgii były wznoszone modlitwy za spokój duszy ks. protoprezbitera Serafima Żeleźniakowicza w latach 1970 - 2004 Proboszcza Katedry św. Mikołaja oraz jego matuszki Ludmiły.

W świątyni wierni mogli pokłonić się ikonie św. Serafima Sarowskiego z cząsteczką jego świętych relikwii.

 

foto: autor

autor: Paweł Iwaniuk