Wystawa na ogrodzeniu cerkwi

Od kilku tygodni na ogrodzeniu naszej cerkwi można zobaczyć wystawę "Kolory Prawosławia. Finlandia". Wystawa jest częścią projektu projekt serwisu OrthPhoto i Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej poświęconych wielobarwności Prawosławia w rozmaitych zakątkach świata.

We współpracy z Fińską Cerkwią Prawosławną powstał album i wystawa fotograficzna. Większość z prezentowanych zdjęć pochodzi z międzynarodowego konkursu fotograficznego pod tym samym tytułem. Projekt odbywa się z błogosławieństwa Metropolity Warszawskiego i Całej Polski Sawy oraz Arcybiskupa Helsinek i Całej Finlandii Leo. Swego wsparcia udzielił również Konsul Honorowy Finlandii w Białymstoku Andrzej Parafiniuk.

Nasz projekt przybliża bogate dziedzictwo religijne Prawosławia w Finlandii, jego nabożeństwa, architekturę, duchowość, ludzi. Cerkiew w tym kraju, z czego mało kto zdaje sobie sprawę, ma wielowiekowe tradycje, sięgające X wieku. Ziemia fińska od dawien dawna związana jest więc z Prawosławiem, służy mu i symbiotycznie się z nim rozwija, wnosząc istotny wkład do światowego Prawosławia.

W Fińskiej Cerkwi Prawosławnej istnieją trzy diecezje. Siedziba arcybiskupa znajduje się w diecezji helsińskiej, w Helsinkach, będącej najliczniejszą pod względem liczby wiernych. Drugą co do wielkości diecezją jest diecezja Kuopio i Karelii. Diecezja Oulu jest największą z tych trzech pod względem geograficznym, ale najmniejszą pod względem liczby ludności. Najczęściej używanym językiem liturgicznym jest fiński, a niekiedy również cerkiewnosłowiański, jednak w północno-wschodniej Laponii używane są również suplementy szwedzkie (drugi język narodowy) i język skolt. Fińska Cerkiew Prawosławna uważana jest za drugi państwowy Kościół mniejszościowy z własnym prawem i porządkiem cerkiewnym.

Położone w Savo Karelii monastery Nowy Wałaam i Lintula mają wielkie znaczenie dla miejscowej Cerkwi ze względu na ich życie duchowe i działalność kulturalną, włączając szkołę ludową w Nowym Wałaamie.

Fundamenty Fińskiej Cerkwi Prawosławnej znajdują się w starożytnym chrześcijańskim dziedzictwie Karelii. Jednak współczesne Prawosławie prezentuje się jako wielonarodowa i wielojęzyczna tętniąca życiem społeczność, zwłaszcza w Wielkich Helsinkach i innych miastach.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy i odwiedzenia naszej cerkwi!