XXVII rocznica przeniesienia relikwii męczennika Gabriela

Tego roku minęło dokładnie dwadzieścia siedem lat, od dnia wielkiego wydarzenia jakie miało miejsce w 1992 roku. 22 września w godzinach wieczornych do białostockiej Katedry powróciły święte relikwie syna tej ziemi, męczennika młodzieńca Gabriela.

Jego relikwie przeszły trudną drogę, były w Słucku, trafiły one do muzeum ateizmu, ażeby potem znalazły się w Grodnie. Staraniem ówczesnego Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Sawy relikwie małego męczennika powróciły z Grodna do Białegostoku. Niesione na rękach seminarzystów, którzy teraz stali się biskupami oraz duchownymi oddając swe życie służbie Bogu. W drodze relikwiami opiekowali się także mnisi Monasteru Supraskiego, w dniu dzisiejszym także biskupi. To wydarzenie pobudziło wiarę w sercach nie tylko prawosławnych, bowiem tego dnia tysiące wiernych razem z relikwiami świętego wędrowało ulicami miasta do Soboru Świętego Mikołaja.

W tym roku 21 września wierni z duchowieństwem oraz biskupami o godzinie 17:30 powitali relikwie świętego Męczennika na parkingu obok Katedry, po czym zostały one procesyjnie wniesione i ustawione na środku świątyni. Wierni w czasie nabożeństw cały czas mogli pokłonić się świętemu, prosić oraz dziękować za otrzymane łaski.

W dniu święta 22 września jak każdej niedzieli odbyły się trzy Boskie Liturgie ( o godzinie 7:30, 9:00 w dolnej cerkwi oraz o 10:00). Głównej Boskiej Liturgii przewodniczył Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa, w asyście: arcybiskupów Białostockiego i Gdańskiego Jakuba, oraz Bielskiego Grzegorza, biskupów Hajnowskiego Pawła oraz Supraskiego Andrzeja. Po Liturgii wszyscy zgromadzeni okrążyli trzykrotnie Katedrę z relikwiami dzieciątka Gabriela na ramionach.

Na zakończenie uroczystości ze słowem do zgromadzonych zwrócił się zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej Metropolita Sawa, podkreślając wartość naszej wiary. Podkreślił że wzór prawdziwej rodziny w XXI wieku jest zaniedbany, a dzieci i młodzież postępująca za modą wstydzą się tego że są prawosławne. Zgromadzonym na uroczystościach podziękował także arcybiskup Jakub.

Nabożeństwa uświetniły tego roku trzy chóry: z Wołowyska (Białoruś), Katedralny oraz Dziecięcy.

foto: protodiakon Wiaczesław Perek, Aleksandra Jarosławska, Marcin Surynowicz

link do galerii z przeniesienia relikwii męczennika Gabriela 1992 rok:

http://soborbialystok.pl/przeniesienie-relikwii-sw-mecz-gabriela-z-grodna-do-bialegostoku-21-22-wrzesnia-1992-rok/

autor: Paweł Iwaniuk