XXVIII rocznica przeniesienia relikwii męczennika Gabriela

Już po raz dwudziesty ósmy nasza lokalna Cerkiew świętowała przeniesienie relikwii św. męcz. Gabriela z Grodna do Białegostoku. W tym roku uroczystości były połączone ze wspomnieniem 300-lecia odnalezienia relikwii świętego (obretienija moszczej). Z tej okazji chór φίλοι (Fili), z błogosławieństwa abp. Jakuba, przy wsparciu m.in. Urzędy Miejskiego w Białymstoku i Fundacji Oikonomos przygotował i wydał specjalne nagranie akatystu ku czci św. Gabriela. Kolportaż płyt planowany jest podczas tegorocznej XXVIII rocznicy przeniesienia relikwii św. Gabriela z Grodna do Białegostoku.

W przededniu święta relikwie Świętego zostały przewiezione z Monasteru Narodzenia Najświętszej Bogarodzicy w Zwierkach, gdzie przebywają w okresie wiosenno-letnim. O godzinie 18:00 rozpoczęło się całonocne czuwanie, któremu przewodniczył JE Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski w asyście arcybiskupów białostockiego i gdańskiego Jakuba, oraz bielskiego Grzegorza, biskupów siemiatyckiego Warsonofiusza oraz supraskiego Andrzeja. O 21:00 sprawowany był akatyst przed relikwiami świętego Młodzieńca.

W dniu święta porannej liturgii przewodniczył o. mitrat Mikołaj Podolec. Przed drugą liturgią odbyło się oświęcenie wody wraz z molebnem. Drugiej Boskiej Liturgii przewodniczył metropolita Sawa, któremu współsłużyli arcybiskupi Jakub i Grzegorz oraz biskupi Atanazy, Andrzej i Warsonofiusz. Na zakończenie nabożeństwa odbyła się procesja z relikwiami.

W kazaniu zwierzchnik naszej Cerkwi, metropolita Sawa podkreślił, że nic, żaden wirus, żaden strach nie mogą nas odłączyć od miłości Chrystusa i Jego Cerkwi.(...) Nie będziemy się bać, nie będziemy mędrkować - gdyż to wszystko jest przemijające. Zwracając się do dzieci i młodzieży Metropolita życzył im, by byli takimi bohaterami (wiary), jak ich poprzednicy, by nikt nie skierował ich z prawidłowej, Chrystusowej drogi. Prosił także, by cenili to, co mają i uczyli się miłości, przede wszystkim do rodziców. Rodzice natomiast winni kochać swoje dzieci, ale z mądrością, a nie ślepo. O jubileuszu trzystulecia odnalezienia relikwii wspomniał arcybiskup Jakub. Władyka podziękował też wszystkim zebranym na uroczystościach, a szczególnie Metropolicie, który wpisał się na stałe do historii święta, będąc inicjatorem przeniesienia relikwii św. Gabriela z Grodna.

Nabożeństwa uświetniły trzy chóry katedralne: dziecięcy, młodzieżowy i dorosły.

Relacja ze święta w Radiu Orthodoxia.

link do galerii z przeniesienia relikwii męczennika Gabriela 1992 rok:

http://soborbialystok.pl/przeniesienie-relikwii-sw-mecz-gabriela-z-grodna-do-bialegostoku-21-22-wrzesnia-1992-rok/