Święto Spotkania Pańskiego

15 lutego, w dniu święta Spotkania Pańskiego, JE Najprzewielebniejszy Jakub, Arcybiskup Białostocki i Gdański przewodniczył Boskiej Liturgii w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku.

Zarówno w przeddzień święta podczas całonocnego czuwania jak i przed Boską Liturgią w dzień święta, hierarcha dokonał poświęcenia świec (gromnic).

W swojej homilii władyka przybliżył historię i znaczenie święta. Hierarcha zauważył, że każdy z nas w swoim życiu oczekuje spotkania z Bogiem. Mamy momenty w swoim życiu, kiedy takiego spotkania doświadczamy, może to być podczas przyjmowania sakramentów czy podczas modlitwy. Każdy z nas ma w życiu szczególny moment, w którym czuje obecność Boga. Arcybiskup podkreślił, że u każdego momenty takie są różne. Takie spotkania bywają czasami przez trudności, które nas spotykają, choroby które nas trapią. Czujemy wtedy, że Bóg jest z nami. Ekscelencja nawoływał, jeśli nie przeżyliśmy takiego spotkania, starajmy się żeby do niego doszło. Każdemu kto pragnie spotkania z Bogiem, Bóg wychodzi na przeciw i spotyka go. Na koniec abp Jakub życzył, aby przez nasze starania w naszym życiu takich spotkań z Bogiem było jak najwięcej.

Święto Spotkania Pańskiego uobecnia przyniesienie przez Bogurodzicę do świątyni jerozolimskiej 40-dniowego Jezusa. Wydarzenie to było wypełnieniem ówczesnego prawa żydowskiego. Jednocześnie przyjmujący Zbawiciela na swoje ręce święty starzec Symeon wypełnił starotestamentowe proroctwa. Spotkanie Pańskie pięknie opisują teksty świątecznej jutrzni:

Będący z Ojcem na tronie świętym przyszedł na ziemię urodziwszy się z Dziewicy i Niemowlęciem stał się lat nieznający, którego przyjąwszy na ręce Symeon radując się mówił: Teraz pozwalasz odejść, Szczodry, rozweseliwszy sługę Twego.

Paweł Nasuta

na podstawie: www.orthodox.bialystok.pl

fot. Jarosław Charkiewicz

Święto Spotkania Pańskiego 2024


Najnowsze wpisy

Kategorie treści

Odwiedź nas